Programy telewizyjne o sprzątaniu domów

W ostatnim czasie możemy na różnych stacjach telewizyjnych oglądać programy fabularyzowane dotyczące tematyki sprzątania domów i mieszkań. Pojawiły się one w reakcji na jeden bardzo popularny program angielski, gdzie uczy się innych dbania o porządek.
W Polsce najwięcej widzów mają programy „Perfekcyjna Pani Domu” w TVN i „Czysta Chata” w TV4. Tym, co łączy obydwa programy jest fakt, że można w nich poznać ciekawe patenty na sprzątnie, często bez użycia środków chemicznych.

Program „Perfekcyjna Pani Domu” prowadzi Małgorzata Rozenek i to właśnie ona przyciąga wielu widzów. Prowadząca ma mniej więcej tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Jest niezwykle atrakcyjną kobietą, która w czasie jednego programu przebiera się nawet kilkanaście razy jednak wiele osób uważa, że jest przesadnie wystylizowana i znacznie różni się od typowej polskiej pani domu. Program ten ma charakter pojedynku, gdzie o koronę Perfekcyjnej Pani Domu walczą dwie różne osoby, nie zawsze kobiety. Akcja programu dzieje się, więc w domach uczestniczek, które zgłaszają się do programu a ponadto instruktaż sprzątania podawany jest w tzw. „perfekcyjnym domu” Małgorzaty Rozenek. Mieszkania uczestników pokazywane są w stanie wyjściowym, czyli zwykle są dość brudne. Później można zobaczyć jak idzie sprzątanie w trakcie oraz obejrzeć efekty końcowe. Na koniec Małgorzata Rozenek robi test białej rękawiczki, który przez wielu widzów uważany jest za irytujący. Charakterystyczne dla programu jest to, że uczestniczki często są krytykowane za niedostateczną organizację i wytyka im się różne niedociągnięcia. Niekiedy poczucie winy jest tak duże, że pojawiają się łzy w programie. Z całą pewnością różnorodnych emocji tutaj nie brakuje.

Nieco inną formułę ma program „Czysta chata”.  Tutaj mamy dwie prowadzące, które są bardzo życzliwe i podpowiadają jak sprzątać. Nie ma tutaj konkursu, bo uczestnik w każdym odcinku jest tylko jeden. Akcja dzieje się u niego w domu. Na początku prowadzące pokazują jak sprzątać i wspólnie z uczestnikiem wykonują różne czynności. Później wkracza profesjonalna ekipa sprzątająca, która wykonuję większość prac. Na koniec podobnie jak w „Pefekcyjnej Pani Domu” jest nagroda w postaci robota sprzątającego. Tym, co odróżnia „Czystą chatę” jest fakt, że często pokazywane są tu domy naprawdę brudne, które są tak zaniedbane, że aż trudno w to uwierzyć. Wielu widzów z pewnością zastanawia się czy ten nieporządek, aby na pewno jest prawdziwy, czy może stworzony na potrzeby programu? Obawiam się jednak, że są to prawdziwe wnętrza, bo niektóre przedmioty są tam tak zapuszczone, że potrzeba z pewnością kilku lat niesprzątania, na przykład pokazywany raz wentylator…Zastanawiające jest jednak to, co powoduje, że posiadacze tak brudnych domów decydują się je pokazywać, przecież z pewnością zobaczą to w telewizji ich sąsiedzi, znajomi? A może niektórzy uważają, że to nic złego, gdy ktoś nie lubi sprzątać? Co wy o tym sądzicie? Jaki jest wasz stosunek do sprzątania? I czy lubicie oglądać takie programy?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rozmaitości i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>